Style duński, szwedzki i fiński

Jasne wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim funkcjonalność, wygoda i estetyka. Ma na celu optyczne powiększenie mieszkania, co wiąże się z rezygnacją z ozdób okiennych i zasłon, żeby wpuścić do środka jak najwięcej światła. Ściany matowe, gładkie w kolorze białym z domieszką szarości, bądź ecru. Podłogi z naturalnego drewna, często bielonego- ze sporych desek o szerokich słojach.

 

Duński to subtelność, romantyzm i łagodność. Meble mają obłe formy, a we wnętrzu znajdują się fantazyjne detale i płynne linie. Przedmioty mają charakter funkcjonalny, ale w szlachetnej i wyrafinowanej formie. Przełamywany jest często niebieskimi, żółtymi, bądź wrzosowymi dodatkami.
Fiński zupełnie odmienny, o kanciastych formach, zgeometryzowane bryły oraz meble z giętej sklejki. Kolor również biały, skontrastowany z czernią, grafitem, a także odcieniem gorzkiej czekolady.
W szwedzkim odnajdziemy największy minimalizm i surowość. Wnętrza są lekkie, z jasnym drewnem i przeważającą bielą. Odnajdziemy w nich niewielką liczbę prostych dekoracji, mnóstwo ekologicznych rozwiązań, ale przede wszystkim dużo światła i lekkości.

Comments are closed.